piątek, 31 sierpnia 2012

Język francuski w sklepie

Hej !
Wczoraj byłem z tatą na zakupach we francuskim supermarkecie o nazwie "Auchan". Buszowaliśmy między półkami w poszukiwaniu artykułów spożywczych. Kupiliśmy najważniejsze rzeczy i już mieliśmy ruszać do kasy, kiedy tata wpadł na pomysł, aby wziąć mrożoną pizzę. Choć często są niedobre i ubogie w dodatki, postanowiliśmy, że to najłatwiejszy sposób by przygotować obiad.

Biorąc do ręki opakowanie mój tata nie wiedział, co jest napisane na pudełku. Dlaczego ? Na przedniej stronie pudełka z pizzą, dodatki były napisane po francusku. Ponieważ mój tata nie zna francuski (woli niemiecki), zrobił duże oczy. W sumie to łatwo się dowiedzieć, co znajduje się na pizzy. Jeśli spojrzymy na obrazek, to zrozumiemy wszystko. Nawet jakby były użyte chińskie "krzaczki". Lecz ja miałem okazję, żeby wreszcie się popisać moją znajomością owego języka. Choć dawno nie powtarzałem francuskiego, jednak bez najmniejszego problemy potrafiłem przetłumaczyć słowa.

Uświadomiłem sobie, że znowu mnie ciągnie to tego języka, więc od wczoraj zacząłem powtarzać materiał, przyswajać nowe słowa, uczyć się gramatyki i poznawać nowe czasy.

Pozdrawiam wszystkich uczących się języka francuskiego, bo naprawdę warto się go uczyć i zachęcam pozostałych !!!!!

środa, 29 sierpnia 2012

Wymagania na B2 z języka angielskiego

Wczoraj przeglądając internet trafiłem na stronę, gdzie opisane są wymagania gramatyczne jak i leksykalne, aby móc zdawać na certyfikat B2 z języka angielskiego czyli FCE. Postanowiłem, że przepisze je do mojego notesu językowego i tam będę mógł spokojnie oznaczać pozycje, które już przerobiłem. Wymagań gramatycznych jest sporo, ale cóż dla językowców. Z tego, co przeczytałem, gdy już napisałem te wymagania sporo już umiem, zostaje tylko mały procent niepowtórzonych przeze mnie wiadomości.









poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Organizacja czasu

W poprzednim poście zamieściłem notkę o organizerze. Niestety nie kupiłem żadnego, ponieważ były bardzo drogi. Było w nim kilkanaście kartek (ok.100), a cena wahała się od 20 do 30 złoty. Uświadomiłem sobie, że nie będę wyrzucał pieniędzy w błoto. Po drugie organizer jest dość duży, w formacie kartki A4, co mi też nie pasowało . Przecież ja miałem notować w nim tylko rzeczy związane z szkołą. Wolę nosić mniejszy zeszyt niż taki ogromny. Dlatego też zakupiłem normalny 80 kartkowy zeszyt w kratkę. Kartkę podzieliłem z jednej strony na dwie części i z drugiej strony na dwie części, co w sumie wychodzi miejsca na 320 dni czyli idealnie tyle, ile mi potrzeba.

Zeszyt jest również za mały, aby można go było podzielić na dwa działy Języki i Szkołę. Dlatego pod datą postanowiłem, że będę pisał moje plany na ten dzień, a oddzielać je będę kolorami. Wydaje mi się, że to najlepsze rozwiązanie, a przy okazji mam kolorowy zeszyt, który wygląda estetycznie i aż chce się w nim zapisywać notatki. Na marginesie zapisuję godziny, jeśli mam jakieś spotkanie albo uroczystość np. rozpoczęcie roku szkolnego



W środku ( z boku napisałem sobie taką legendę czyli jakim kolorem, co mam zaznaczać ;) )





A tak wygląda okładka ;)

czwartek, 23 sierpnia 2012

Szkoła się zbliża

Hej ! Zostało jeszcze około 1,5 tygodnia do szkoły. Moje przygotowania jeszcze trwają. W pierwszej klasie liceum chciałbym wypaść jak najlepiej dlatego oglądam sporo filmików na youtubie. Znalazłem kilka filmików o tym, jak się dobrze uczyć i jak poprawnie powinno robić się notatki. Jedyną wadą jest to, że wykład prowadzi profesor z Ameryki i trzeba mieć jakąś znajomość angielskiego. Okazuje się, że powtórzenia, które znajdują się w naszych podręcznikach są bardzo przydatne. Prawdopodobieństwo wystąpienia pytania dotyczącego tego powtórzenia wynosi od 70 - 90 %. Ciekawe,co nie ? Wstawiam jeden z filmików. Wykładowca jest naprawdę świetny. Nie zdążyłem obejrzeć wszystkich filmików, ale zamierzam je w najbliższym czasie zobaczyć.





Przy okazji postanowiłem sprawić sobie organizer z dowolnego zeszytu. Wpisuję w nim datę i zadania, które mam zrobić na dzisiaj.  Podzieliłem go na dwie kategorie : Szkoła i Języki.  Mam na dzieję, że mój plan się powiedzie i porzucę go z zapisanymi kilkoma stronami. Może wstawię później zdjęcia. Adios !!!

środa, 22 sierpnia 2012

Plany do końca 2012 roku

Wczoraj zobaczyłem, że wiele osób robi plany, które będzie realizować w następnym miesiącu bądź w nadchodzącym roku szkolnym. Dzisiaj też bym chciał się podzielić z wami moimi planami. Przedział czasowy określiłem jako od 1 września do 31 grudnia czyli do końca roku 2012 do 24:00.



Mam na razie 13 punktów, ale próbuję dopełnić do 15. Najważniejszym dla mnie celem językowym jest punkt 4 czyli zdobyć FCE. Przygotowania zacząłem od sierpnia i mam nadzieję, że zdobędę ten poziom. Chciałbym uzyskać z egzaminu ocenę A albo B, która by mnie bardzo satysfakcjonowała. 

Zacząłem też używać Anki. Wczoraj ściągnąłem, ale jeszcze nie zdążyłem wklepać tam słówek. Ciekawy program znacznie ułatwia naukę języków.

Obiecałem wam, że wstawię mój wymyślony alfabet i oto go mam. Niektóre rzeczy w trakcie pisania jeszcze   zdołałem wymyślić, ale to już zakończony i zatwierdzony alfabet.



Pozdrawiam

piątek, 17 sierpnia 2012

Dlaczego angielski ?



Język angielski jest językiem, którym komunikuje się cały świat. Liczba jego użytkowników jest duża i wciąż rośnie. Najlepszą znajomością szczycą się osoby mieszkające na terenach Wielkiej Brytanii i jej byłych kolonii. Lecz dlaczego język angielski jest tak popularny na całym globie ziemskim ?

Po pierwsze ludzie potrzebują jednego języka, którym będą mogli się posługiwać. W średniowieczu była to głównie łacina, następnie tę zaszczytną funkcję przejął język francuski i nastał czas, gdy język angielski pełni rolę najbardziej znanego języka.

Po drugie język angielski charakteryzuje się dość prostą gramatyką. Brak deklinacji i końcówek fleksyjnych związanych z odmianą czasownika. Są tylko dwa rodzajniki nieokreślone i jeden określony. Liczbę mnogą tworzy się poprzez dodanie litery „s” na końcu rzeczownika. Alfabet oparty na literach pochodzących z łaciny. Choć są i złe strony tego języka. Trudna wymowa poszczególnych słów oraz 12 czasów lecz nie występuje w nim tylu wyjątków,  jakie występują w języku polskim na każdym kroku


Po trzecie język angielski jest językiem rodzimym jednego z najpowszechniejszych krajów kolonizatorskich w XVI wieku czyli Wielkiej Brytanii.  Kolonizacja w największym stopniu wpłynęła na rozwój i rozpowszechnienie tego języka na całej Ziemii. Pomimo tego, że wiele byłych kolonii odzyskało niepodległość, nadal język angielski pełni rolę języka urzędowego tych państw, choć nie wszystkich. Kolonie angielskie w Afryce przyjęły język arabski.

Potrzeba wspólnego, prostego języka i kolonizacja ogromnie wpływają na wybór pierwszego języka, którego mają się uczyć ludzie, aby mogli ze sobą porozmawiać. Przecież nie damy rady nauczyć się wszystkich języków świata, abyśmy mogli rozmawiać z ludźmi z całego świata. Dlatego należy wybrać jeden język, którym już posługuje się większość ludzi czyli angielski. 

wtorek, 14 sierpnia 2012

Akseleoński

Hej wstawiam fragment mojej notatki z mojego wymyślonego języka z alfabetem, który wymyśliłem. Przepraszam was, ale nie zdążyłem napisać liter łacińskich, które odpowiadają literom z mojego alfabetu.

Pozdrawiam Was, Czytelników




piątek, 10 sierpnia 2012

Jak idą plany ?

Otóż plany językowe nie idą do końca według planu. Troszeczkę są zaniedbane niektóre rzeczy. Zacznijmy od początku :

1. Angielski - ma się w jak najlepszym porządku. Przerabiam książkę lecz nie w takim tempie, jakbym chciał. Trochę się wlokę, ale kwestiom gramatycznym poświęcam trochę więcej czasu. Są jednak momenty, gdzie nie ruszam gramatyki lecz próbuję codziennie mieć kontakt z językiem. Mówię, opowiadam o czymś bądź piszę jakieś listy,artykuły w tym języku.


2. Niemiecki -  ma się najgorzej. Został odstawiony ze względu na angielski. Tak, jak napisałem wcześniej, muszę troszeczkę od niego odpocząć, ponieważ straciłem motywację.


3. Francuski - cały czas powtarzam sobie. Czasami posłucham sobie TV5MONDE bądź FRANCE24, ale próbuję być na bieżąco z językiem.


4. Zdrowie - mam aparat. Czy chcę czy nie, muszę myć zęby po każdym posiłku, więc z tego jestem zadowolony. Nogi ćwiczę, ale nie systematycznie, dlatego tu jestem zobligowany, aby się poprawić. To samo kręgosłup.


5. Sport - nie robię brzuszków, ale razem z kolegą chodzimy na boisko do siatkówki i gramy przez pełne 2 godziny. Potem jeździmy przez około pół godziny na rowerze, toteż sądzę, że punkt pt."Sport" jest realizowany


6. Biologia - stoi w miejscu, ale ruszy.


Coś innego :


1. Na początku sierpnia byłem w górach, w Zakopanym. Chcę wam powiedzieć, że góry wyglądają zachwycająco w lato. Jesteście otoczenie cudowną i bujną roślinnością. Słońce grzeje dość intensywnie, dlatego można się nieźle opalić. Ale co najważniejsze jest tam mnóstwo obcokrajowców. To mnie bardzo zdziwiło. Ulice Zakopanego były pełne Ukraińców, Serbów, Francuzów, Włochów a nawet Anglików. Pomimo tego i tak dominował język polski. Nie zabrakło również Azjatów.


2. Drugą rzeczą, którą chcę się zająć, jest językotwórstwo. Tak tworzę własny język - akseloński. Na ten pomysł wpadłem z nudów. Słownictwo oparte jest na języku angielskim, francuskim i łacińskim. Co ciekawe alfabet do tego języka wymyśliłem sam. Póżniej wam pokażę, jak wygląda ten alfabet lecz osobiście wolę go używać na bazie liter z alfabetu łacińskiego. Obecnie wymyślam do niego gramatykę.


NA POŻEGNANIE KRÓTKA SENTENCJA Z ŁACINY : PRZETŁUMACZONA NAWET NA MÓJ JĘZYK


Cogito ergo sum. - myślę więc jestem

Penseo priso seo