piątek, 7 grudnia 2012

Łacina

Przepraszam za moją długą nieobecność w pisaniu postów, ale nie miałem za bardzo czasu na napisanie takowego, gdyż mój szkoła wypełnia prawie większość czasu. Długo zbierałem się na napisanie tego posta, ale w końcu udało mi się. Nie lubię i nie potrafię się rozpisywać, więc przejdę do konkretów, a mianowcie mam na myśli łacinę.
Język ten zaintrygował mnie i to właśnie jemu poświęcam dzisiejszy post. Tak naprawdę to nie wiem, co wzbudziło we mnie zainteresowanie tym średniowiecznym językiem, ale poczułem taką ochotę poznania paru zagadnień. Poza tym, że ta nauka ma też stronę praktyczną, gdyż na studiach będę prawdopodobnie miał wykłady związane z mową średniowiecznych uczonych, to chciałbym umieć przeczytać w orginale jakiś tekst łaciński i zrozumieć jego sens. Muszę się przyznać, że zacząłem się go uczyć stosunkowo niedawno, ale chęci mam nadal i im coraz głębiej wkraczam w gramtykę tego języka, tym bardziej ciekawią mnie te zawiłości, ale też przerażają. 
Drugim pozytywnym aspektem nauki łaciny jest jego silny wpływ na rozwój języków romańskich, ale po części też germańskich, gdyż podobno 70% słów z angielskiego jest kompatybilnych do łaciny. Uważam, że jest to bardzo pomocne właśnie w naukach języków obcych europejskich.

A wy kiedyś uczyliście się łaciny ? Lubicie ja czy nienawidzicie ?  A może ktoś byłby zainteresowany nauką, bo chciałem zamieszczać co jakiś czas posty związane z łaciną ?


3 komentarze:

  1. Jeeej łacina jest super. Sama nie mam czasu na naukę łaciny, ale jestem pasjonatką historii a łacina jest z nią związana. Podziwiam ludzi, którzy się jej uczą bo robią to tylko dla siebie. Po łacinie z ludźmi raczej nie pogadasz :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Łacina jest bardzo ciekawa i rzeczywiście otwiera drogę do nauki innych języków. Na razie uczę się trzech, ale kto wie, może po opanowaniu znośnego poziomu w hiszpańskim sięgnę właśnie po łacinę ;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Uczę się łaciny na filologii klasycznej i czasami jej zawiłość mnie przeraża, tak samo jak ilość kolokwiów do zdania :-) Ale kiedy zrozumiesz łacinę, masz już otwarte wiele drzwi w nauce innych języków.

    OdpowiedzUsuń